Sevgi Bahçesi

5-6 Yaş Eğitimi

5-6 Yaş Eğitimi

Sevgi Bahçesi anaokulu olarak çocuğun öncelikle hayata, sonrasında ilkokula en iyi şekilde hazırlanmasında yardımcı olmaya çalışıyoruz.

5-6 yaş arası çocukların istek, psikoloji ve davranış şekillerine göre planlanmış özel müfredatlar çerçevesinde eğitimimizi veriyoruz.

hero-14.jpg

Açıklama

--- Sevgi Bahçesi

Anaokulları, çocukların örgün eğitim öğretim hayatına başlamadan önce okullarda uyum sorunu yaşamaması adına çok önemlidir. Çocuk ilkokula başlamadan önce akranlarıyla birlikte ne kadar çok süre geçirirse hem ilkokulda karşılaşacağı durumlara hazırlıklı olur hem de kazanacağı sosyallik vasfıyla birlikte arkadaş çevresi kurma da zorlanmaz.

 Sevgi Eğitim Bahçesi anaokulu olarak çocuğun öncelikle hayata, sonrasında ilkokula en iyi şekilde hazırlanmasında yardımcı olmaya çalışıyoruz. 5-6 yaş arası çocukların istek, psikoloji ve davranış şekillerine göre planlanmış özel müfredatlar çerçevesinde eğitimimizi veriyoruz.

Kurumda ilk amaç eğlendirirken öğretmektir. Bunun için hem özelde hem de gurup olarak farklı etkinlikler yapılmasını sağlıyoruz. Çocuklar, alanında uzman eğitmenler tarafından etkinliklerde destek görüyorlar. 

5-6 yaş arası çocuklar motor becerilerini kazanmaya başlamış ve daha da geliştirmeye elverişli bireylerdir. Çocukların bu becerilerini geliştirmek için özel oyunlar oynanır. Çember oyunları, jimnastik, aktarma oyunları bunlardan bazılarıdır.

5-6 yaş arası çocuklarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çocuğun dikkat ve algısını çok fazla dağıtmamaktır. Bu yaşta çocuklar, meraklı olmaya devam etmektedir. Her şeye ilgi gösterebilir ve dikkatlerini çok çabuk bozabilirler. Bu da dikkat dağınıklığına ve daha da ilerlemesi halinde otizme dönüşebilir. 

Bunun önüne geçmek için özellikle görsel dikkat, algı ve farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Çocukların dikkatlerini toplamasına yardımcı olunur ve yaşanacak dikkat bozukluğunun önüne geçilir.

Bunun yanında çocuklar, gurup çalışmalarında daha sık yer aldırılır. Çocukların birbirleriyle daha yoğun iletişime geçmeleri, aralarındaki iletişimin sağlıklı olması hedeflenir. Böylece ilkokulda çocuklar oluşturulacak herhangi bir gurup çalışmasında ya da bahçe de gurupla oyun oynarken daha kolay uyum sağlayabilirler. 

Bütün bunlarla birlikte, özenle dikkat ettiğimiz bir nokta da çocuğun tek başına bir birey olarak zaman geçirmesini ve oyun oynamasını sağlayabilmek. Oyun alanları ve yaşlarına göre olan oyuncaklarla birlikte serbest vakitler oluşturarak çocuklara dilediği oyuncakla kendi dünyasında oyun oynama fırsatı veriyoruz. Gözetmenler kontrolünde çocuklar, ister arkadaşlarıyla olsun ister kendi başlarına oyunlar kurarak eğlenceli vakitler geçiriyor.

Müzik kulağının gelişmesi için ritimli müzik dinletisinin yanında boyama çalışmaları, çizgi çalışmaları, doğayı tanıttığımız özel çalışmalarla birlikte öz bakım eğitimi de veriliyor. Çocuklar, ellerini yıkamak, diş fırçalamak, kaşık tutmak, eşyalarını düzenlemek gibi temel şeyleri öğreniyor. Fen ve doğa dersleriyle birlikte doğada bulunan canlıları, o canlıların hangi görevleri yerine getirdiğini ve isimlerini de öğreniyorlar. Böylece hem görsel hem de işitsel olarak çocuklar öğrenme sürecini devam ettirmiş oluyorlar.

Yabancı dil dersiyle beraber çocuklar temel düzeyde basit İngilizce hayvan, bitki, renk ve eşya isimlerini öğreniyor. Özel materyaller yardımıyla bu alanda çocukların öğrenmesi kolaylaştırılıyor. Bilgilerin çocuk zihninde kalıcı şekilde olmasının hedeflendiği bu eğitimler, kurumumuzda alanında uzman ve tecrübeli öğretmenler vasıtasıyla verilmektedir.