Sevgi Bahçesi

3-4 Yaş Eğitimi

3-4 Yaş Eğitimi

Sevgi-Saygı, paylaşma, bütünün parçası olma ve bütüne katkıda bulunma, sorumluluk alma ve yerine getirme, iletişim gibi becerilerin temel merkezi okul öncesi kurumlardır. Çocuk bir birey olarak kendini korumayı, ilişkilerde kendini tanımlamayı ve tanımayı öğrenir. 

Sosyal çevre geliştirerek rolleri kavrar ve bugüne kadar var olan rollerinin farkına vararak yaşamda bir yer edinir.

Bilinmesi gereken en önemli unsurlardan biri 3-4 yaş aralığında çocuklar bir birey olarak en büyük değişim ve gelişimi yaşarlar

hero-14.jpg

Açıklama

--- Sevgi Bahçesi

Bu yaş aralığı, çocuklar için oldukça önemli bir yaş aralığıdır. Bu yaşta çocuklar motor becerilerini bir nebze de olsa geliştirmiş olur, konuşma yetenekleri de gitgide geliştiği için sürekli sorular sorar. Sorduğu sorulara cevap bekler. Bu yaş aralığında çocuklardaki merak hat safhadadır, bu da onların gelişimleri için bir basamaktır. 

3-4 yaş aralığında çocuklara özellikle yaratıcılığı ve zihinsel olgunlaşmayı kolaylaştıran onlara yardımcı olan oyunlar oynatmak oldukça önemlidir. Bu süreçte, çocuk ilgilenildiğini ve onun söylediklerine değer verildiğini görmek ister.

Eğitim Bahçesi anaokulu olarak, çocuklara tam olarak olması gerektiği gibi yaklaşıyoruz. Her çocuk farklı bir birey olduğu için, gurup çalışmalarının yanında çocuklar ile bireysel olarak da ilgileniyor ve onların fiziksel ve zihinsel becerilerini geliştirmesine yardım ediyoruz. 

Bu gelişim sürecinde, gerek evde gerek okulda olsun en önemli nokta çocuğu sıkmadan ve eğlendirerek bir şeyler öğretmektir. Bu noktada 3-4 yaş aralığındaki çocuklar için belli başlı oynatılan oyunlar, onların gelişimine olumlu katkı sağlar.

Kurumda belli bir plan ve program dahilinde, yaş aralığına uygun olarak hazırlanmış müfredatlar dahilinde çocuklara eğitimler verilmektedir. Gerek motor becerilerini güçlendirecek gerekse de onların zihinlerini çalıştıracak oyunlar öğrenim için oldukça faydalıdır. 

Bu noktada Montessori etkinliklerindeki bazı oyunlardan örnek vermeye başlayabiliriz. Montessori etkinliklerinde özellikle aktarma etkinlikleri bu yaş aralığı için oldukça faydalıdır. Bu oyunlar çocukların el ve denge becerilerini geliştirir ve aynı zaman da kaşık, kepçe, tabak gibi gündelik hayatta kullanacağı aletleri de öğrenmesini sağlar. 

Bu faaliyetleri yaparken kullanılan aletler hakkında bilgi verilir, onların renklerinden, isimlerinden ve hangi işe yaradıklarından bahsedilir. Sonrasında çocuklara çeşitli sorular sorularak zihinlerine yaptıkları işin girmesi sağlanır.

Okuma yapmak yine çocuğun zihinsel dünyasına fayda sağlar. Günlük hayattan kısımlar içeren resimli kitaplar, çocukların kitapta anlatılan ile kendi normal yaşamı arasında bir bağ kurmasını ve hayal etmesini sağlar. Okul dışında bir yerde, kitapta anlatılan bir durumla karşılaştığında zihninde o durum belirir. 

Çocuğa bir şey öğretilecekse yahut bir konu hakkına ahlaki bir öğüt verilecekse kitap kahramanlarının aracılığıyla bunun yapılması çocuk için daha kalıcı olur. Daha önce karşılaşmadığı bir durumla hikaye kitaplarında karşılaşabilir ve yeni şeyler öğrenebilir.

Sevgi Bahçesi Anaokulu olarak çocuk fıtratına uygun şekilde onları eğlendirerek, yormadan bir eğitim verme amacındayız. 

Anaokulu içerisinde alanında uzman ve deneyimli öğretmenler aracılığıyla boyamalar, özel oyun alanları, okumalar, çeşitli Montessori aktiviteleri, hareket kombinasyonu eğitimleri, mutfak etkinlikleri ve daha birçok yardımcı aktivite ile birlikte çocuğu eğlendirerek eğitim veriyoruz. 

Hedef, çocuğun öğrenmesi olduğu kadar onu olabildiğince önündeki uzun hayata hazırlamak, özellikle okula başladığı zaman uyum sorunu yaşamamasını sağlamaktır. Bu nokta içinde, gurup şeklinde oynanan oyunlar aracılığıyla çocukların sosyalleşmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz.