Sevgi Bahçesi

Jimnastik

Jimnastik

Okul öncesi dönem, cimnastik sporuna başlangıç için ideal yaşlardandır. Bu yaşlarda hareketliği sağlamak ve diğer spor dallarına yönelmeden önce doğru bir program sayesinde çocukların doğal gelişimleri desteklenebilir.

Bu sayede farklı bir spor dalına bile yönelse vücut olarak gerekli donanıma sahip olacaktır.

Haftanın bir günü tüm gruplarımız Branş öğretmeni eşliğinde cimnastik dersi yapıyor hem eğleniyor hemde sağlıklı yaşamin temellerini atıyoruz..

hero-14.jpg

Açıklama

--- Sevgi Bahçesi

Spor yapmak, bireylerin çok daha sosyal ve dışa dönük bir karakter olmasına yardımcı olur. Spor sonucu bireyler özgüven kazanır ve bu özgüvenle birlikte sosyal hayatlarında öne çıkar. Çocuklarda da bu durum böyledir. Özellikle küçük yaşta spora başlayan çocukların yaşıtlarına göre sosyal ve özgüvenli oldukları görülmüştür.

Tam bu nokta da jimnastik sporu çocuklar için öne çıkmaktadır. Esneklik ve hareket kolaylığı gerektiren bir spor olan jimnastik, küçük çocukların çok daha kolay yapabileceği bir spordur.

Çocuklar kemik yapılarından ötürü esnemeye daha meyyaldir, bundan ötürü yapılması gereken hareketler çocuklar tarafından çok kolay şekilde yapılabilir. Kemik yapısı ve enerjinin çocuklar için önemli olmasının yanında, jimnastik sporunun çocukların gelişimi açısından da bazı önemli yanları vardır.

Çocuklar özellikle okula başlamadan önce olan gelişim dönemlerinde bol hareket etmeli, kas ve kemik yapıları güçlenmeli, kuvvet ve sürat olarak aktif olmaları, sinir ve kas koordinasyonu gelişmelidir.

Bu özellikler, çocukların doğal gelişimleri için oldukça önemlidir. Okul öncesindeki dönemde çocukların hareket etmesini sağlayacak aktivitelerin yapılması, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bundan dolayı jimnastik, tavsiye edilmektedir.

Sevgi bahçesi anaokulu olarak çocuklara sporu sevdirmeye çalışıyoruz. Özel hocalarımızla birlikte yapmış olduğumuz planlı spor programı sayesinde çocukları hem eğlendiriyor hem de jimnastiği sevdiriyoruz.

Geniş alan sayesinde çocuklar istedikleri gibi hareket edebiliyor, spor yaparken bir yandan da çalan müzik onları koordine şekilde hareket etmeye itiyor.

Peki o kadar spor varken neden jimanstik? Jimanstik, çocukların gelişimi için çok önemlidir, hem vücut hem de sosyal yapıları için jimnastik gereklidir. Gelin beraber bu konuya bakalım.

Jimnastik sporu, bütün dünya da temel spor olarak kabul görmektedir. Aşağı yukarı her spor dalında yapılacak temel hareketlerin olduğu bu spor dalı, çocukların ileride yoğunlaşmak istedikleri spor dalı için ön bir hazırılık olmuş olacak.

Çocukların hangi spor dalına daha yatkın olduğunun da öğrenilebileceği bu spor, planlı bir şekilde program yapıldığı taktirde gayet faydalıdır. Özellikle amaç fiziksel olarak uyum sağlamak söz konusuysa jimnastik ideal bir aktivitedir.

Doğru olarak yönlendirilmiş bir programla birlikte çocuklar esneklik, kuvvet, çabukluk, sürat, koordinasyon gibi fiziksel olarak özelliklerini geliştirir. Bundan dolayı yukarıda da söylediğimiz gibi, çocuklar ileride herhangi bir spor dalıyla ilgilenmek isterlerse kolayca o spor dalında yukarılara çıkabilirler.

Özellikle hiperaktivitesi olan çocukların, sakin bir davranış seyri göstermesini sağlar. Duruş bozukluğu ve özgüven kaybı yaşayan çocukların bu durumlarını gidermesinde onlara yardımcı olur.

Denge sorunu yaşayan çocuklarda bu sorun büyük oranda aşılır. Sosyal açıdan da çocuklar gelişir, iletişim kurmakta zorlanan çocuklar daha kolay iletişim kurabilirler.

Jimnastik sporunu yapan çocukların, bu sporu yapmayan çocuklar arasında daha girişken ve aktif oldukları kolayca gözlemlenebilir. Çocuklar, sorumluluk sahibi olmayı da yine bu sporla birlikte öğrenebilir.