Sevgi Bahçesi

Değerler Eğitimi

Değerler Eğitimi

Vicdanlı bir nesil yetiştirmek bizim elimizde..

Herşeyin günden güne yozlaştığı, Milli ve Manevi değerlerimizi yitirmeye başladığımız aşikar..

Fakat bizler ve bilinçli ailelerimiz bunun farkında olarak miniklerimize Öz saygıyı her şeye karşı koşulsuz sevgiyi bir birine Dua edebilmeyi yardımlaşmayı hoşgörü ve barış içinde bu Dünya da yaşamayı öğretmeliyiz..

hero-14.jpg

Açıklama

--- Sevgi Bahçesi

Sevgi Bahçesi anaokulu, yıllardan beri süregelen eğitim tecrübesi ve tecrübeli eğitimci kadrosuyla ön plana çıkmaktadır. Planlı ve programlı akademik takvimi, derslerin işleniş biçimleri, yenilikçi ve modern düşünce planlarla çocukları olabildiğince yüksek verimlilikle hayata hazırlıyor, onların bu uzun yolculuğunun ilk dönemlerinde onların yanında oluyoruz.

Amaçlarımız arasında onların eğitim hayatlarında başarılı, sosyal hayatta daha uyumlu ve girişken olmasının yanında iyi olanı, kötü olanı bilen ve ahlaklı bireyler yetiştirmektir.

Çocukların insanlıkla, insani ilişkilerle ilgili temel değerlerin öğrenilmesini sağlayan değerler eğitimi, en az diğer aktiviteler kadar önemlidir. Öncelikle bu ders, çocukların iletişim kurma becerilerini çok daha ilerilere taşır.

Evde, okulda, arkadaşları arasında kısacası hayatın her alanında hangi noktalara dikkat etmelerini, hangi noktalardan kaçınmaları gerektiğini bu derste öğrenirler.

Bu eğitimin genel amacı, tüm dünya da geçerli olan evrensel temel değerleri çocuğa erken yaşta kavratmak ve erken yaştan bu bilgiler ile yoğrulmasını sağlamaktır.

Bir toplumun ayakta kalmasını sağlayan temel unsur, o toplumda yaşayanların birbirleri arasındaki temel iletişimleridir.

Yardımlaşma ve hoşgörü gibi temel ilkeler, toplumun birbirine kenetlenmesini ve güzel bir iletişim ortamı oluşmasını sağlar.

Anaokulumuzdaki değerler eğitimi dersinde verilen eğitimlerden birisi de hayvan ve doğa sevgisidir. Çocuklar, hayvanlara ve doğaya karşı sevgiyle yaklaşmayı, onların da saygı duymaya değer olduğunu öğrenir ve bu şekilde davranış sergilemeleri gerektiğinin kanısına varır.

Peki, anaokulumuzda okul öncesindeki değerler eğitimi dersi nasıl işlenir, hangi araçlar kullanılır?

Okul öncesinde değerler eğitimi panolarıyla birlikte değerler ağacı kullanılır. Yapılan değerler ağacının yapraklarının her birinde farklı bir evrensel değer asılı durur.

Bu yapraklarda tutumluluk, hoşgörü, saygı, sevgi, ahlak, samimiyet gibi değerler çocukların göreceği şekilde hem bilinçlerinde hem görsel hafızalarında yer edinir.

Bununla birlikte bu özelliklerin günlük hayattaki yeri ve önemi çocuklara sürekli olarak hatırlatılır.

Dersler ağırlıklı olarak eğitimci ile karşılıklı iletişim şeklinde geçer. Genel olarak planlı şekilde ilerlenen derslerde her ay belirlenen bir değerin ayı olarak seçilir.

Bu değer üzerine bol ol pratikler yapılır, afişler ve görseller belirlenen yerlere asılır ve konular genel olarak bu değerin üzerinden işlenir.

Değerler eğitimi dersinin genel olarak çocuklar kattığı bazı özellikler şu şekildedir:

  • Başkalarının fikirlerine, haklarına saygılı olmak
  • Hoşgörü
  • Tutumlu olmanın önemini kavramak
  • Öncelikle kendine, sonra diğer canlılara saygı
  • Analitik düşünme, yaratıcı fikirler üretme
  • Toplumda birlikte yaşama, yardımlaşma ve dayanışma
  • Dürüstlük

 

Sevgi Bahçesi anaokulu olarak bu ve bunun gibi toplumsal değerleri çocuklara öğretmeye ve hayatlarında tatbik ettirmeye çalışıyoruz.

Alanında uzman eğitimciler tarafından pedagojik olarak çocuklara öğrenecekleri şekilde konular anlatır, normal hayattan ya da hikaye yoluyla çocukların konuları anlaması sağlanır.

Böylece hayatları boyunca akıllarında tutmalarına ve hayatlarını bu kurallara göre sürdürmelerine yardımcı olunur.

Kısacası Sevgi Bahçesinde Değerler çok önemli önemseyen tüm siz değerli Ailelerimiz ile Milli ve Manevi değerlerine bağlı miniklerimizi yetiştirmek için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz..